Çevre Dostu Uygulamalar

Atıkların Bertarafı

Küçült Yazı Tipi Büyüt

ZBEÜ, atıklarını çevreye zarar vermeden bertaraf eder

İbni Sina Kampüsünde bulunan Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin atıkları 5 bin kişilik paket tip evsel atık su arıtma tesisinde işlem görmektedir.

Ayrıca İbni Sina Kampüsünün diğer binalarına hizmet veren 2 bin kişilik paket tip evsel atık su arıtma tesisi mevcuttur.


Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimiz çevreye saygılı

Üniversitemizin araştırma birimlerinden biri olan Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, çevreci ve geleceğe yeşil bir dünya bırakma çabası içerisinde olup bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokoller çerçevesinde çalışmalar sürdürmektedir.

Çevresel Ağır Metal Maruziyeti Değerlendirme Araştırma Projesi kapsamında 20 yaş ve üzeri 3000 kişiye ait 6000 adet biyolojik numunede 23 ağır metalin tespiti çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Benzer şekilde hava kalitesi protokolü çerçevesinde İzmit ve Tekirdağ illerinden toplanan hava örneklerinde yapılan araştırmalarda eser element ve poliaromatik hidrokarbon belirleme çalışmaları tamamlanmıştır. Türkiyenin farklı illerinden (Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ ve Antalya) toplanan dip çamuru, toprak ve atık su örneklerinde çevresel faktörlerin incelenmesi amacıyla eser element ve poliaromatik hidrokarbonların tayinleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu araştırmaların deneysel çalışmalarında kullanılan kimyasallar ve örnek çalışma atıkları çevreye duyarlı bir şekilde atık kaplarında toplanıp çevre ve şehircilik müdürlüğü ile yapılan protokol gereği İZAYDAŞ (İzmit atık ve artıkları arıtma yakma ve değerlendirme kurumu) tarafından çevreye zarar vermeyecek şekilde imha yoluna gidilmektedir.Ambalaj atıklarımızı ayrıştırıyoruz

Tıp fakültesi, diş hekimliği, sağlık yüksek okulu ve personel çocukları için anaokulunun bulunduğu İbni Sina kampüsünün ambalaj atıklarının ayrı toplanabilmesi için yine ilgili lisanslı firma ile anlaşma yapılarak, uygun toplama işlemi gerçekleştirilmiştir.

Ambalaj atıklarının ayrı toplanmasının planlanması ve yürütülmesi; Sayın Nebahat ÖZER’in değerli katkıları ile Doç. Dr. Süreyya ALTIN, Araş. Gör. Ersin AYTAÇ, Araş. Gör. Elif ALAYDIN, Aziz ÇİFTÇİ, Erdeniz ÖZGÜL ‘den oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu proje ile hem personelin, hem de öğrencilerin atık yönetimine katkısı sağlanmış böylece Üniversite kampüs alanında oluşan ambalaj atıklarının önemli bir bölümü geri dönüşüme kazandırılmıştır.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin