Duyurular

Türkiye’nin En Çevreci Üniversitesi ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), “IU GreenMetric World University Ranking 2015″ değerlendirmesi sonucunda, Türkiye’de birinci, dünya üniversiteleri arasında ise 217’nci oldu. Sıralamada Özyeğin Üniversitesi ikinci, Sabancı Üniversitesi üçüncü sırada yer aldılar. 

Bülent Ecevit Üniversitesi, GreenMetric World University Ranking 2014 yılında da Türkiye birincisi olmuş, dünya sıralamasında ise 239’uncu olmuştu. Hedeflerinden biri de yeşil kampüsleriyle tüm Türkiye ve dünya üniversitelerine örnek teşkil etmek olan Bülent Ecevit Üniversitesi, bu hedefe ulaşmak için emin adımlarla ilerliyor. BEÜ, dünyanın pek çok ülkesinden 407 üniversitenin katıldığı değerlendirmede dünya üniversiteleri arasındaki yerini 22 sıra birden öne taşıyarak 217’nci oldu. Çevre bilincini geliştirmeye yönelik uygulamaları ve yeşil kampüs yaratma konusundaki yatırımlarıyla Bülent Ecevit Üniversitesi, dünya genelindeki sıralamada yerini hızla yükseltmeyi hedefliyor.

ÖZER: “ÖĞRENCİLERİMİZ HER YÖNÜYLE NİTELİKLİ BİR ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM GÖRSÜN İSTİYORUZ”

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, öğrencilerinin her yönüyle nitelikli bir üniversitede eğitim görmesi için çalıştıklarını belirterek üniversitelerinin iki yıl üst üste en çevreci üniversite seçilmesi hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: 
“Üniversitemizin tekrar Türkiye’nin en çevreci Üniversitesi seçilmesi ve dünya genelindeki sıralamadaki yerini kararlı adımlarla yükseltmesi dolayısıyla büyük gurur yaşıyoruz. Son yıllarda artarak sürdürülen yeşil ve çevreci kampüsler oluşturma çabalarımızın böylesi güzel sonuçlar vermesi elbette mutluluk verici. Üniversitemizin tüm kampüslerinin yeşillendirilmesi, çevre düzenlerinin tamamlanması, doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması, alt yapıdan kaynaklanan enerji kayıplarının engellenmesi amacıyla gerçekleştirilen yenileme çalışmaları, Zonguldak genelinde sürdürdüğümüz çevre eğitimleri, kampüslerin birçok alanının araç trafiğine kapatılması, çöp toplama sistemlerinin standartlara uygun hale getirilmesi, atıkların ayrıştırılması gibi uygulamalarımızı sürdürülebilir kılarak bu başarıyı elde ettiğimizi düşünüyorum. Geçen yıl ifade ettiğim gibi, ulaştığımız noktada durmadık ve her alanda olduğu gibi çevreci üniversiteler sıralamasında da ilerleyişimizi kararlı adımlarla sürdüreceğiz. Hedefimiz, BEÜ’nün dünya üniversiteleri arasındaki yükselişini devam ettirmek ve artık gelenekselleşen Türkiye genelindeki başarımızı sürdürülebilir kılmak. BEÜ camiasının bu başarıyı birlikte elde ettiğini düşünüyorum. BEÜ ailesi bir kez daha birlikte başardı. Çevre konusunda büyük duyarlık gösteren ve emek veren akademik ve idari personelimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”


Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin